Zeneipari beszélgetések a VOLTon

2014. 06. 27.
Nézd meg mi lesz egy Arctic Monkeys dalszövegből!

 

Ismét Majdnem Híres Rocksuli zeneipari beszélgetések a VOLT Fesztiválon! Az ország első zeneipari menedzser képzése és a felonline.hu idén is a fellépő zenészekkel és menedzsereikkel beszélget, ezúttal arról, hogy miből lesz a sláger. Kowa, Eckü, Fish! Krisztián, Beck Zoli és sokan mások beszélgetnek minden nap a Diákhitel Színpadon 17.30-ról. És még Artic Monkeys játék is lesz!

A játékról

Mivel  a beszélgetések nagy része a dalszövegekről és a szövegírásról szól, bedobtunk a google fordítóba egy ismert Arctic Monkeys számot, és ebből az igencsak furcsa fordításból Szálinger Balázs József Attila-díjas költő varázsolt magyar dalszöveget. A szöveg a cikk alján olvasható, aki július hatodikán a koncert napján a beszélgetésen kitalálja, hogy melyik dalból írta Balázs a szöveget, annak segítünk megalapozni a hangulatot a koncert előtt, tetszés szerinti italokkal.
Július 5-én szombaton a Majdnem Híres rocksuli honlapján, a mhrs.hu-n és a felonline.hu-n megjelentetjük a Google fordítóval készült verziót is segítségként.
Egyszóval nézzétek a beszélgetéseket, és találjátok ki, melyik Arctic Monkeys dal alapján készült a lap alján lévő dalszöveg!

Szerda – Kowa a Kowalsky meg a Vega énekese fejti meg, hogyan lehet rock slágereket írni.

Kowalsky Balázs Gyula néven látta meg a napvilágot Komádiban, művésznevét egy gimnazista osztálytársa ragasztotta rá, egy regény szereplője után. Tizenhárom éven keresztül a Black Out énekese volt, a Kowalsky meg a Vega zenekart 1999-ben alakította Jávorszky Bélával. A zenekar egyszeri projektként indult, mára hetedik nagylemezüknél tartanak, tíz éves jubileumukat pedig augusztusban ünnepelték egy látványos, szülinapi koncerttel, melyről DVD felvétel is készült. A banda nem réved bele a nosztalgiázásba, áprilisban jelent meg Még nem Éden című nagylemezük, mely máris platinalemez lett, rajta olyan dalokkal, mint az Amilyen hülye vagy, vagy a Bölcsődtől a sírodig. A Kowalsky meg a Vega zenekar titka sallangoktól mentes, az életet pozitívan, biztatóan szemlélő dalszövegeiben rejlik, melyek helyenként rapbetétszerű énekkel, dallamos rock and roll dallamokkal csendülnek fel. Beszélgetésünk során igyekszünk megfejteni, hogyan lehet rock slágereket írni és platinalemezes előadóvá válni ma, Magyarországon. Majdnem Híres Rocksuli zeneipari beszélgetés Kowával szerdán 17.30-tól a Diákhitel Kávézóban.

 

Csütörtök – Hősök – Eckü beszél arról, hogy hol is lehetne fontosabb a jó szöveg, mint a hip-hopban, és hogy mi kell még a sikerhez.

Mi forog egy hazai hős fejében? És Ecküében, a Hősökből? A hip-hop műfaj gyökereit tekintve az utcáról származik, a szövegek a lakótelepek izzadó betonházai között zajló életről szólnak, a mindennapi valóság leplezetlen tükrei. Baranyai Dániel, Eckü, kezdetben szavak helyett, a labdát kergette focistaként, majd tizennégy évesen „behódolt” a rap zenének. A középiskolában ismerkedett meg Brashal és Menthával, velük alakította meg 2001-ben a Hősöket, akikkel egy évvel később meg is nyerték az Animal Cannibals által rendezett Hiphop Missiont. A kezdeti underground sikerek után az idén duóra csökkent Hősök koncertjeivel bejárta az egész országot, Eckü részt vett a Red Bull Pilvakerben, lemezeken szerepelt közreműködőként, a csapatot pedig tavaly a Pétfürdő Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete a kultúráért végzett kiemelkedő tevékenységéért „KULTÚRÁÉRT” kitüntetéssel jutalmazta. De mégis, mitől lesz egy hip-hop szöveg annyira őszinte és ütős, hogy egy ország felfigyeljen rá és mekkora felelősséggel tartozunk az elrappelt szavakért? Befolyásolja-e a zenét, ha az undergroundból feltörve immáron ruhamárkák is támogatják a zenekart? Erről is faggatjuk Ecküt, Baranyai Dánielt a Hősökből július 3-án 17.30-tól a Majdnem Híres Rocksulival.

Péntek – a magyar gitárpop legjobb szövegírói közül Beck Zoli (30Y) és Szűcs Krisztián (HS7) beszél a dalszövegekről.

Húh, ez tényleg megtörtént veled? Vajon mennyire van benne egy dalban maga a dalszerző?
Beck Zoli a zenélés mellett a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán, a Romológia Tanszéken egyetemi adjunktus, irodalomtudós, emellett a Zenélő Egyetem ötletgazdája és szervezője is. Testvérével, Beck Tamással tavaly jelentette meg bezzegakurvabeckek c. duóprojektjük első lemezét. Szűcs Krisztián az 1995-ben alakult Heaven Street Seven frontembere. A kezdeti angol nyelvű lemezek után a zenekar markáns, gyakran irónikus magyar dalaival lett igazán ismert. Krisztián a HS7 mellett jelenleg a Budapest Bár oszlopos tagja és a költőket popzenészekkel összekötő Rájátszás előadója is, melyben feldolgozta többek között Szálinger Balázs verseit is.
Beck Zoli a 30Y énekese és Szűcs Krisztián, a HS7 frontembere is leginkább saját életükből merítenek ihletet dalszövegeik írásakor. De vajon meddig mennek el önmaguk lecsupaszításában, honnan gyűjtik össze slágerekké gyúrt élményanyagaikat a magyar gitárpop legjobb szövegírói és hogyan csinálja fel az ihlet az alkotót? Mennyire folyhat össze az irodalom és a számszerzés? Többek között erről fogunk beszélgetni velük pénteken, 17.30-tól a Diákhitel Kávézóban.

Szombat – A VOLT Fesztivál főszervezői Lobenwein Norbert és Fülöp Zoltán beszélnek a Nagy-Szín-Pad tehetségmutató tapasztalatairól.


A Nagy-szín-pad tehetségmutató a Sziget, az MTVA, a VOLT Produkció és az Akvárium közös kezdeményezése volt, melynek célja, hogy tizenöt, a hazai zeneipar szakemberei által kiválasztott feltörekvő zenekarnak lehetőséget adjon arra, hogy produkciójuk nagyobb közönség előtt is bizonyítson. A játék győztese a Mary Popkids lett, akik nem kisebb nagyszínpadon léphetnek fel a VOLT-on, mint az Artic Monkeys előtt a Telekom Nagyszínpadán, a Nagy-szín-pad további nyolc előadója pedig a fesztivál nyitónapján kapott kiemelt szerepet. De mitől lesz egy előadó nagyszínpad érett? Miért van az, hogy az utóbbi pár évben ilyen lassan cserélődött a magyar előadók alatt a színpad és miben jelenthet fejlődést a Nagy-szín-pad tehetségmutatója? A VOLT fesztivál kulisszatitkai mellett erről is faggatjuk majd a VOLT fesztivál szervezőit, Lobenwein Norbertet és Fülöp Zoltánt szombaton 17.30-tól a Diákhitel Kávézóban.

Vasárnap – Fish! Krisztián beszél arról, hogy miért éri meg konzervdobozba zárva árulni az új albumodat.

A Fish! zenekar ma már elmaradhatatlan kelléke a legpörgősebb buliknak, egyike azoknak a bandáknak, akiknek a szövegeit bármerre mennek, mindenhol ismerik. A zenekar 1999-ben indult, első lemezük, a First of many még angol nyelven jelent meg, a 2009-es Csinálj egy lemezzel azonban magyarra váltottak, amivel a húzós dallamok mellett a szöveg is igazán ütős szerephez jutott. A Fish! gunyoros, ötletesen odamondós attitűdje minden egyes dalszövegen visszaköszön, elég, ha csak a legutóbbi nagylemezükre, a Konzervzenére gondolunk, melyet stílusosan konzervdobozba csomagolva kaphattak kézhez a rajongók. A konzervált zene fogyasztásának módjairól Kovács Krisztián (Senior Hal), a Fish! frontemberével beszélgetünk vasárnap 17.30-tól a Diákhitel Kávézóban.
 

Szálinger Balázs dalszövege:

 

Nem akarod tudni?

Látod te, milyen színű az arcod,
Amikor róla beszélsz?
Én látom.
Hallod te, milyen hangon mondod,
Hogy már nem számít?
Megáll az ész.

Úgy csinálsz, mint ki titkot nevel, hogy
Legyen egy kezes állata otthon –
Egy nap majd nem lesz titok a titkod –
Nem is kérdezem, dehogy.
Csak mondom.

Nem akarod tudni?
Mi van, ha ő is?
Gyere, játsszuk le végig, úgy ni –
Mi van, ha ő is tudja, hogy tudod,
Akkor te mért nem akarod tudni?

Mondd, amit tagadni akarsz a fényben,
Mért írod magadra most, a sötétben?
Ja, hogy az éjszakák voltak fontosak?
Vele is éjjel hangzott el minden,
Amit fényével letörölt a Nap.

Nem akarod tudni?
Mi van, ha ő is?
Mi van, ha pont ahol hagytad, ott vár –
Mi van, ha ő is tudja, hogy tudod,
Akkor te mért nem akarod,
mondd már.

Legutóbbi hírek